Každý človek má osem druhov inteligencie, ale v rôznom pomere. U každého prevláda iný typ. Teóriu mnohonásobnej inteligencie vyvinul americký psychológ, profesor na Harvardskej univerzite, ktorý vo svojej knihe Frames of Mind rozdelil inteligenciu na osem typov. Podľa jeho názoru má v sebe každý človek všetky typy inteligencie, a to v rôznom pomere. Podľa toho, ktorý typ inteligencie u dieťaťa prevláda, môžete mu pripraviť niektorý z nasledujúcich diktátov.
1. Diktát na odpis pre vizuálny typ dieťaťa
Vaše dieťa dostane hárok papiera s textom diktátu. Ten musí prepísať na druhú stranu papiera po vetách. Tak si musí dieťa zapamätať krátke časti textu namiesto toho, aby ich len mechanicky odpisovalo.
2. Diktát z prehrávača pre auditívny typ dieťaťa
Vaše dieťa alebo vy nahrajte text diktátu napríklad do mobilu. Potom si môže dieťa diktát samo vypočuť, po krátkych častiach textu zastaviť, text napísať a potom počúvať ďalej. Tak má možnosť písať diktát podľa svojho vlastného tempa.
3. Diktát pre vizuálny typ dieťaťa
Na toto cvičenie potrebujete prázdnu škatuľu, do ktorej na vrchnáku vystrihnete otvor. Dieťa rozstrihá text diktátu na vety. Potom prečíta prvý papierik, zapamätá si text a vloží papierik do škatule. Potom napíše vetu naspamäť. Toto postupne urobí so všetkými papierikmi. Na konci vyberie všetky papieriky a starostlivo skontroluje to, čo napísalo.
4. Diktát pre motorický typ dieťaťa
Dieťa si položí text diktátu na vzdialenejšie miesto od stola. Môže poukladať na rôzne miesta v izbe aj papieriky z diktátu zo škatule. Kým napíše kompletný diktát, bude sa pohybovať medzi svojím písacím stolom a rôznymi miestami v byte. Tento spôsob písania slúži aj na rozvoj pamäti, pretože si dieťa musí zapamätať časti textu, kým sa vráti k stolu.
Zdroj: Betáková V., Tarcalová Ž.: Didaktika materinského jazyka