Didaktické hry zamerané na opakovanie abecedy

V didaktickej hre nám ide predovšetkým o premyslené použitie hry v súvislosti s javom, ktorý práve žiakov učíme.

Abecedná šifra

Žiaci dostanú tabuľky s tromi riadkami. Prvý a tretí riadok je vyplnený písmenami abecedy, druhý je potrebné doplniť. Dopĺňajú sa písmená, ktoré ležia MEDZI písmenom v 1. a 3. riadku rovnakého stĺpca. Po správnom doplnení písmen možno prečítať rozlúštené slovo. Napríklad žiaci majú v prvom riadku písmeno D a v treťom riadku B. Musia doplniť písmeno U, aby im vyšlo slovo DUB.

Rozhovor

Úlohou dvoch hráčov je na danú tému vymyslieť rozhovor tak, aby vety začínali na písmená podľa abecedy.Napríklad:

Ahoj, Barborka, Dneš ideš na tréning?“

Bola som včera, dnes nepôjdem.“

Cestou domov sa zastavíme v cukrárni?“

Dnes nie, lebo ma doma čaká babka.“

Ešte šťastie, že sme boli včera, však?“

Tichá hra s abecedou

Táto hra pozostáva z dvoch fáz.

1. fáza hry

Deti sa postavia do kruhu a každý dostane jednu alebo dve karty s abecedou. Začína žiak s písmenom A, ktorý zdvihne kartu a výrazne povie A. Kartu nechá hore, pokiaľ sa neozve žiak s nasledujúcou hláskou, to znamená s B. Aj tento žiak kartu zdvihne a čaká, kým sa neozve nasledujúce hláska. Hra končí, keď sú všetky hlásky abecedy vypovedané, teda sa končí písmenom Z.

Zmena kariet

Žiaci potom položia karty na zem, otočia sa napríklad vľavo a začnú spolu hovoriť básničku alebo spievať pesničku. Vhodná je riekanka alebo pesnička o abecede. Potom  kráčajú v kruhu okolo kariet. Keď dospievajú alebo dorecitujú, všetci sa zastavia a zdvihnú tie karty, pri ktorých sa práve zastavili.

2. fáza hry

Hra postupuje rovnako ako v predchádzajúcej verzii, len bez slov. Žiak, ktorý je je práve v poradí, kartu len zdvihne a rozhliada sa, kým neuvidí zdvihnutú kartu s nasledujúcim písmenom. Až potom môže dať svoju kartu dole. Hra pokračuje až do konca abecedy.

Abecedné vrecúško

Žiaci si otvoria zošity. Učiteľka vyvolá jedného žiaka, ktorý vylosuje z vrecúška jedno písmeno. Na tabuli má učiteľka zapnuté stopky tak, aby ich žiaci videli. Úlohou žiakov je v rozsahu 3 minút alebo aj viac písať do zošita čo najviac slov, ktoré obsahujú dané písmeno. Písmeno môže byť na začiatku, v strede alebo na konci slova. Po uplynutí času žiaci položia perá. Vymenia si zošit so spolužiakom. Každý žiak skontroluje, či dané slovo obsahuje vyžrebované písmeno a spočíta počet správnych slov.

Vypíš slová v abecednom poradí

Učiteľ napíše na tabuľu vetu.  Napríklad: Sýkorka má žlté bruško.  Žiaci majú vypísať písmená v abecednom poradí. Riešenie: a á b é k l m o r s š t u ý ž.

Hra s abecedou

Učiteľ rozdelí žiakov do skupín. Žiaci alebo učiteľ na štvorčeky papiera napíše všetky písmená abecedy. Jeden žiak pomieša štvorčeky a na pokyn učiteľa ich žiaci začnú zoraďovať podľa abecedy. Vyhráva skupina, ktorá skôr zoradí písmená podľa abecedy.

Meno, mesto, zviera, vec

Žiak potichu hovorí abecedu a určený žiak ho zastaví slovom „Stop!“  Pri ktorej hláske sa zastavil, žiaci povedia meno, mesto, zviera, vec.

Pexeso

Môžete pre žiakov pripraviť pexeso s abecedou. Hrajú sa určitý čas vo dvojiciach.

Napíš čo najviac slov

Učiteľ povie nejaké písmeno a žiaci majú napísať v určitom časovom limite čo najviac slov, ktoré začína na toto psímeno.

Živá abeceda

Učiteľ rozdá žiakom lístky s hláskami. Potom povie nejaké slovo a žiaci, ktorí majú na lístkoch hlásky z daného slova, sa postavia pred lavice.

Vláčik z abecedy

Pripravte si kartičky so všetkými písmenami abecedy, ktoré budú predstavovať jednotlivé vagóny vlaku. Kartičky rozložte na zem písmenami nahor a schovajte ich po triede. Žiakov rozdeľte do skupín. Členovia každý skupiny hľadajú jednotlivé písmená abecedy a snažia sa ich usporiadať ako vagóny za rušňom v abecednom poradí. Ktorá skupina to urobí prvá, vyhráva.

Samohlásky

Úlohou žiakov je napísať čo najviac slov, ktoré budú obsahovať len jednu konkrétnu samohlásku. Učiteľ napríklad povie E a žiaci sa snažia napísať čo najviac slov, v ktorých je táto samohláska: med, lev, pes, hnev, les, ker…

ZDROJ: rvp.cz