Ako môže žiak pracovať so svojimi emóciami?

Emócie sú  zdrojom energie a pomáhajú aj žiakom v škole.

Existuje niekoľko techník, ktoré vám môžu pomôcť pri práci s emóciami.

Stop – neskôr

Občas sa stáva, že žiakov niečo trápi a neustále sa im vracajú myšlienky na určitú nepríjemnú situáciu. Napríklad sa s niekým pohádali a nemôžu sa sústrediť, stále myslia na konflikt. Čo robiť? Učiteľ im môže povedať, aby jasne povedali svojmu problému a svojim emóciám, že na ne nemajú  čas. Stanovia  si presný termín, kedy sa problému budú venovať a zapíšu si to. Myšlienky a emócie budú spokojné, že sa k nim ešte dostanú a chvíľku im dajú pokoj. Ak sa znovu objavia, povedia im: „Stop – neskôr! Teraz sa vám nemôžem venovať.“

Sústreďte sa na dych a vizualizujte

Táto technika je veľmi účinná, ale potrebujete na jej realizáciou pokojnú atmosféru. Žiaci si sadnú alebo ľahnú. Všetky obavy a emócie si pomenujú presne tak, ako ich cítia. Žiadna emócia nie je zlá. Potom si uvedomia, kde v tele emóciu cítia. Skúsia si predstaviť, ako asi vyzerá. Môžu si ju predstaviť ako plesnivý citrón. Prepustia emóciu. Vo svojej predstave zoberú ten plesnivý citrón a zlikvidujú ho. Nech po ňom nezostane žiadna stopa. Prázdne miesto  zaplnia napríklad  bielym svetlom. Potom ešte chvíľu uvoľnene dýchajú a uvedomia si, ako sa cítia.

Toaletná technika

Toaletná technika se výborne hodí na prácu so strachom, úzkosťou alebo smútkom. Prináša okamžitú úľavu. Z negatívnych pocitov sa žiaci môžu vypísať a uvedomia si, čo vlastne chcú. Učiteľ povie žiakom. „Vezmite si papier a preložte ho na polovicu. Na ľavú stranu napíšte všetky negatívne myšlienky, ktoré vám v súvislosti s určitou situáciou napadnú. Vety si dôkladne prečítajte a o každej myšlienke uvažujte, či je realistická, či sa to môže naozaj stať. Môžete si aj premyslieť, čo by ste urobili, keby daná situácia nastala. Potom preformulujte negatívne myšlienky na pozitívne a napíšte si ich na pravú stranu. Potom papier roztrihnite na polovicu. Polovicu z negatívnymi myšlienkami roztrhajte  a vyhoďte do koša. Je to symbolické, ale psychicky to pomáha. Druhú polovicu papiera majte vždy pri sebe a čítajte si vety čo najčastejšie. Táto technika dobre pomáha hlavne pred prijímacími skúškami, pred verejným vystúpením alebo pred inou udalosťou.“

Prepnite sa do zmyslov

Hlavným cieľom tejto techniky je prepnúť sa z hlavy plnej dotieravých myšlienok do zmyslov a do tela. Technika môže pomôcť hlavne vo chvíli, keď žiaci potrebujú stlmiť strach alebo zlosť a nájsť pevnú pôdu pod nohami. Ako to urobiť?

Učiteľ povie žiakom:

„ Zavrite oči a sústreďte sa postupne na zmysly.

Hmat: Uvedomte si, kde sa vaše telo dotýka podložky, zeme, stoličky, podlahy. Uvedomte si kontakt odevu s pokožkou. Aký je to pocit mať niečo na sebe?

Chuť: Akú chuť máte práve v ústach?

Čuch: Aké vône alebo pachy teraz cítite?

Sluch: Čo práve v miestnosti počujete?

Zrak: Otvorte oči a len pozorujte, čo je okolo vás – farby, tvary, predmety, ľudia…

Uvedomte si, ako sa cítite. Ste uvoľnení? Zastal hluk vašich myšlienok vo vašej hlave?“