Jednoduché techniky, ktoré žiakom pomáhajú regulovať negatívne emócie

Každý občas zažije emocionálny stres. Môže ho spôsobiť neúspech na vyučovaní alebo sa môže objaviť problém v oblasti správania či vzťahov v triede. Niekto prežíva situácie vyhrotene, niekto mierne. Niektorí žiaci potrebujú poznať techniky, ktoré im môžu pomôcť sa upokojiť. Ideálne sú tie jednoduché a časovo nenáročné.

Existuje viacero techník, ktoré možete hneď použiť. Môžete povedať žiakovi, aby sa  zhlboka nadýchol, môže si umyť tvár studenou vodou, môže sa nadýchať čerstvého vzduchu pri okne, tiež sa môže poprechádzať po chodbe pred triedou. Ak je v emocionálnom vypätí celá trieda, učiteľ môže pustiť veselú pesničku, povedať vtip, všetci sa môžu napiť vody a podobne. Ak nejde o výraznejší emocionálny problém, stačia aj tieto jednoduché a rýchle techniky. Keď sa žiaci na chvíľu odreagujú, väčšina zareaguje tak, že sa vráti k úlohe, ktorú je potrebné riešiť. Keď  techniky skúšate s nimi častejšie, tak už aj sami bez vašej pomoci vedia, čo im môže pomôcť.

Ak máte viac času, môžete využiť tieto techniky

Pumpovanie päsťou

Nechajte žiakov vystrieť ruky dlaňami hore, a to  na každú stranu vo výške ramien. Lakte držia rovno. Potom ich nechajte otvoriť a zovrieť päste. Pravidelne robia výdych a nádych. Mali by to robiť 30 sekúnd. Potom sa pomaly a hlboko nadýchnu a zopakujú to znova na 30 – 60 sekúnd. Upozornite ich, aby sa zamerali nielen na  pohyb,  ale aj  na dych. Potom preklopia ruky a ďalšiu minútu znovu otvárajú a zatvárajú päste. Toto cvičenie prináša kyslík do mozgu a posilňuje nervový systém.

Krížové pohyby

Povedzte žiakom, nech vytvoria päsť s palcom vo vnútri. Potom zdvihnú ruky nahor a mierne von na každú stranu, pričom zvierajú uhol 60 stupňov. V ďalšej fáze s narovnanými rukami a ohnutými lakťami prekrížia päste pred ich čelom pri výdychu. Potom narovnajú ruky a nadýchnu sa späť do zdvihnutých rúk. Potom ohnú lakte a prekrížia päste za hlavou. Toto cvičenie uvoľňuje ramená a zlepšuje prietok krvi do mozgu.

Trasieme rukami

Žiaci sa rozptýlia po triede. Trochu sa rozkročia a ruky nechajú voľne visieť, dlane smerujú smerom k telu. Na pokyn učiteľa všetci začnú triasť rukami. Po 10 sekundách sa tempo zrýchli a k pohybu sa pripoja aj ramená. Cela polovica tela vibruje. Táto fáza trvá približne 30 sekúnd. Potom všetci pocítia v tele mierne chvenie. Podobne sa môže táto aktivita urobiť aj s nohami. Toto cvičenie predstavuje najjednoduchší spôsob, ako odbúrať napätie a cítiť sa zase dobre.

Žaby

Povedzte žiakom, aby išli do podrepu a dotýkali sa v podrepe koncami prstov podlahy. Mali by sa nadýchnuť, keď stoja a vydýchnuť, keď si čupnú. Urobia to dvadsaťkrát. Toto cvičenie posilňuje nervový systém.

Pohľad

Nechajte žiakov zamerať sa na jeden konkrétny objekt v miestnosti alebo v prostredí, kde sa nachádzajú. Po 30 sekundách zamerania svojej pozornosti ich požiadajte, aby napísali 2-3 vety o tom, čo cítia. Keď to urobia, zníži sa im srdcový rytmus, dychová frekvencia a krvný tlak.

Kývanie

Technika kývania napodobňuje pohyb kyvadla alebo hojdačky. Ide o vykonávanie opakovaného pohybu dopredu – dozadu alebo vpravo – vľavo. Uvoľňovaná časť tela, napr. ruka, noha, hlava, horná polovica tela musí byť uvoľnená.

Balón

Oznámte žiakom,  že sa musia správať ako balón. To znamená, že musia do seba dostať čo najviac vzduchu a potom ho pomaly vyfučať. Žiaci by mali cítiť pľúca zaplnené vzduchom. Pri výdychu môžu syčať.

Zdroje:
S. Beermann, M. Schubach: Hry na semináře a workshopy
M. Nadeau: Relaxační hry s dětmi
How help students manage their emotions