Išli hudci horou – balada (Využitie tvorivej dramatiky)

Návrh tvorivej vyučovacej hodiny.

Predmet: Slovenský jazyk a literatúra.

Zložka: Literatúra.

Učivo: Balady.

Téma: Išli hudci horou – ľudová balada.

Ročník:6.

Typ hodiny: Hodina sprístupňovania nového učiva.

Cieľ: Žiak pozná pojem balada, jej znaky .Postupne si rozvíja samostatnosť, tvorivosť empatiu, vyjadrovanie citov.

Pomôcky: Otázky na lístkoch, triangel, bubienok, paličky.

Formy a metódy: Rozhovor, počúvanie, práca s textom, dramatizácia textu, výtvarné

                              techniky, zhodobňovanie, skupinová práca, denník, tvorba iného                 

                              záveru.

REALIZÁCIA:

Motivačná časť:

     Motiváciu môže urobiť vyučujúca pomocou doplňovačky.

1.      _ _ _ _ _                             veršovaný útvar (báseň)

2.      _                                         spojka ( a )

3.      _ _ _ _ _                             jeden z pádov  (lokál)

4.      _ _ _ _ _ _ _                       obsahuje všetky hlásky  (abeceda)

5.      _ _ _ _ _                             antonymum k slovu zle  (dobre)

6.      _ _ _ _ _ _ _ _                    autor rozprávok  (Andersen)

      V doplňovačke sa  žiaci dozvedia, že budú čítať baladu.  Ešte pred prvým čítaním niektorým žiakom vyučujúca rozdá lístky s otázkami, na ktoré budú neskôr reagovať. Počas prvého i druhého čítania si žiaci všímajú javy, ktoré sú uvedené na lístkoch.

Interpretačná časť:

Otázky na lístkoch-individuálne úlohy:

1. Zisti, ktoré slová sa v balade rýmujú !

2. Kde sa v balade vyskytujú nadprirodzené javy?

3. Nájdi aspoň tri umelecké prostriedky a pomenuj ich!

4. Nájdi aspoň tri  zastaralé slová!

5. Ktoré postavy v balade vystupujú?

6. Skús zistiť, kde je v balade základný konflikt!

      Individuálne úlohy dostane len 6 žiakov. Ostatní žiaci si všímajú dej a hlavne záver balady. Prvé čítanie by malo byť ukážkové, a tak by mal baladu čítať učiteľ alebo žiak – dobrý recitátor. Ak má učiteľ k dispozícii nahrávku balady, tak žiaci počúvajú tú. Pri druhom čítaní sa pokúsime so žiakmi o dialogizované čítanie. Po druhom prečítaní sa sústredíme na odpovede na individuálne otázky. Žiaci hovoria odpovede a zároveň ich píšu aj  do vopred pripravených riadkov na tabuľu, zároveň si celá trieda robí poznámky do zošitov.

Na tabuli má učiteľ pripravené: (ostatné údaje žiaci do riadkov dopĺňajú):

Postavy:

Prostredie:

Konflikt:

Rým:

Umelecké prostriedky:

Zastaralé slová:

Hlavná myšlienka: Nikdy nevyslov nepremyslené slová, ktorými môžeš iným ublížiť a neskôr ich sám budeš ľutovať.

Balada a jej znaky:

Reprodukčno-produkčná časť:

     Ďalšia práca s textom sa dá robiť na nasledujúcej hodine. Pri tejto práci využívame už prvky tvorivej dramatiky a etiky.

     Žiakov si rozdelíme do skupín podľa záujmov. Každá skupina dostane iný typ úlohy.

Na  vypracovanie stanovíme žiakom čas 20 minút. Ďalších 20 minút bude slúžiť na prezentáciu.

  1. skupina: Žiaci si pripravia dramatizáciu textu , v ktorej budú hrať hudcov, ktorí sú pred matkiným   domom.
  2. skupina: Táto skupina si pripraví pantomímu zameranú na vciťovanie. Žiaci sa pokúsia zahrať stromy a ich pocity, keď do nich rúbali.
  3. skupina:  Žiaci v tejto skupine dostanú triangel, paličky , bubienok a pokúsia sa baladu zhudobniť . Pri speve by mali na vhodnom mieste využiť aj spomínané nástroje.
  4. skupina:  Žiaci  napíšu vnútornú charakteristiku matky. Svoju predstavu o jej vonkajších znakoch vystihnú pomocou kresby, ktorú urobia na tabuľu / čo najväčšiu/.

K ústam dokreslia aspoň 3 – 4 bubliny, do ktorých ostatní žiaci v priebehu hodiny môžu napísať nejaký odkaz pre matku.

  1. skupina: Táto skupina podľa balady napíše príbeh.
  2. skupina:  Žiaci, ktorí pracujú v tejto skupine, vymyslia úplne iný záver.
  3. skupina:  Žiaci sa pokúsia vcítiť do prežívania matky a napíšu si záznam do denníka.

V ďalšej časti hodiny sa žiaci predstavia s výsledkami svojej práce. Keď majú žiaci možnosť pracovať s literárnym textom aj takýmto spôsobom, lepšie si jednotlivé informácie o diele zapamätajú a práca na hodine sa miestami môže stať nielen učením, ale aj príjemnou a užitočnou zábavou.

Záverečná časť:

     V závere učiteľ vyhodnotí prácu žiakov. Pochváli najaktívnejších a najtvorivejších žiakov. Potom žiakov vyzve k sebahodnoteniu.