Išli hudci horou

Predmet: Slovenský jazyk a literatúra.
Zložka: Literatúra.
Učivo: Balady.
Téma: Išli hudci horou – ľudová balada.
Ročník: šiesty


Typ hodiny: Hodina sprístupňovania nového učiva.
Cieľ: Žiak pozná pojem balada, jej znaky. Postupne si rozvíja samostatnosť, tvorivosť,
empatiu, vyjadrovanie citov.
Pomôcky: Otázky na lístkoch, triangel, bubienok, paličky.
Formy a metódy: Rozhovor, počúvanie, práca s textom, dramatizácia textu, výtvarné
techniky, zhodobňovanie, skupinová práca, denník, tvorba iného
záveru.
REALIZÁCIA:
Motivačná časť:
Motiváciu môže urobiť vyučujúca pomocou doplňovačky.
1. _ _ _ _ _ veršovaný útvar (báseň)
2. _ spojka ( a )
3. _ _ _ _ _ jeden z pádov (lokál)
4. _ _ _ _ _ _ _ obsahuje všetky hlásky (abeceda)
5. _ _ _ _ _ antonymum k slovu zle (dobre)
6. _ _ _ _ _ _ _ _ autor rozprávok (Andersen)
V doplňovačke sa žiaci dozvedia, že budú čítať baladu. Ešte pred prvým čítaním
niektorým žiakom vyučujúca rozdá lístky s otázkami, na ktoré budú neskôr reagovať. Počas
prvého i druhého čítania si žiaci všímajú javy, ktoré sú uvedené na lístkoch.
Interpretačná časť:
Otázky na lístkoch-individuálne úlohy:
1. Zisti, ktoré slová sa v balade rýmujú !
2. Kde sa v balade vyskytujú nadprirodzené javy?
3. Nájdi aspoň tri umelecké prostriedky a pomenuj ich!
4. Nájdi aspoň tri zastaralé slová!
5. Ktoré postavy v balade vystupujú?
6. Skús zistiť, kde je v balade základný konflikt!
Individuálne úlohy dostane len 6 žiakov. Ostatní žiaci si všímajú dej a hlavne záver
balady. Prvé čítanie by malo byť ukážkové, a tak by mal baladu čítať učiteľ alebo žiak –
dobrý recitátor. Ak má učiteľ k dispozícii nahrávku balady, tak žiaci počúvajú tú. Pri druhom
čítaní sa pokúsime so žiakmi o dialogizované čítanie. Po druhom prečítaní sa sústredíme na
odpovede na individuálne otázky. Žiaci hovoria odpovede a zároveň ich píšu aj do vopred
pripravených riadkov na tabuľu, zároveň si celá trieda robí poznámky do zošitov.
Na tabuli má učiteľ pripravené: (ostatné údaje žiaci do riadkov dopĺňajú):
Postavy:
Prostredie:
Konflikt:
Rým:
Umelecké prostriedky:
Zastaralé slová:
Hlavná myšlienka: Nikdy nevyslov nepremyslené slová, ktorými môžeš iným ublížiť
a neskôr ich sám budeš ľutovať.
Balada a jej znaky:
Reprodukčno-produkčná časť:
Ďalšia práca s textom sa dá robiť na nasledujúcej hodine. Pri tejto práci využívame už
prvky tvorivej dramatiky a etiky.
Žiakov si rozdelíme do skupín podľa záujmov. Každá skupina dostane iný typ úlohy.
Na vypracovanie stanovíme žiakom čas 20 minút. Ďalších 20 minút bude slúžiť na
prezentáciu.
1. skupina: Žiaci si pripravia dramatizáciu textu , v ktorej budú hrať hudcov, ktorí sú
pred matkiným domom.
2. skupina: Táto skupina si pripraví pantomímu zameranú na vciťovanie. Žiaci sa
pokúsia zahrať stromy a ich pocity, keď do nich rúbali.
3. skupina: Žiaci v tejto skupine dostanú triangel, paličky , bubienok a pokúsia sa baladu
zhudobniť . Pri speve by mali na vhodnom mieste využiť aj spomínané nástroje.
4. skupina: Žiaci napíšu vnútornú charakteristiku matky. Svoju predstavu o jej
vonkajších znakoch vystihnú pomocou kresby, ktorú urobia na tabuľu / čo najväčšiu/.
K ústam dokreslia aspoň 3 – 4 bubliny, do ktorých ostatní žiaci v priebehu hodiny
môžu napísať nejaký odkaz pre matku.
5. skupina: Táto skupina podľa balady napíše príbeh.
6. skupina: Žiaci, ktorí pracujú v tejto skupine, vymyslia úplne iný záver.
7. skupina: Žiaci sa pokúsia vcítiť do prežívania matky a napíšu si záznam do denníka.
V ďalšej časti hodiny sa žiaci predstavia s výsledkami svojej práce. Keď majú žiaci
možnosť pracovať s literárnym textom aj takýmto spôsobom, lepšie si jednotlivé
informácie o diele zapamätajú a práca na hodine sa miestami môže stať nielen učením,
ale aj príjemnou a užitočnou zábavou.
Záverečná časť:
V závere učiteľ vyhodnotí prácu žiakov. Pochváli najaktívnejších a najtvorivejších žiakov.
Potom žiakov vyzve k sebahodnoteniu.