Odpisovanie a podvádzanie v ničom žiakom nepomáha

Motivácia a ciele sú úžasné veci, ale ak sa k nim nepridá pracovitosť, človek len veľmi ťažko pocíti dobrý pocit sám zo seba. Všetci úspešní ľudia sú veľmi pracovití. Okrem toho, že mali  šťastie, že robia v živote to, čo ich naozaj baví, svoju prácu robia nepretržite a s vysokým nasadením. Len pomocou tvrdej práce sa dá priamočiaro a s radosťou kráčať za svojimi snami…

Ak takéto úvahy predostriete študentom, určite sa stretnete aj s tým, že vám začnú oponovať a spomínať rôzne príklady, keď ľudia rýchlo a ľahko podvodmi prišli k bohatstvu. Aj na toto buďte pripravení a odovzdávajte im odkaz, že zväčša sú to výnimky. Sú to ľudia, čo zneužili systém, lebo ešte donedávna to bolo i v našom štáte pre bezcharakterných ľudí až priveľmi jednoduché a obohatili sa na úkor nás všetkých. Je však len otázkou času, kedy budú nejakým spôsobom potrestaní. Zmieňte sa im o tom, že budúcnosť tejto krajiny už nebude v jej rozkrádaní, pretože sme sa dostali do bodu, kedy sa už všetko rozkradnuteľné rozkradlo. Prídu časy, kedy sa ľudia budú mať skutočne dobre len vďaka tomu, čo budú skutočne vedieť. Povedzte im o príbehoch najbohatších ľudí sveta ako Bill Gates či Mark Zuckerberg, ktorí sa sem dostali jedine svojou tvrdou, poctivou a vytrvalou prácou od svojich študentských čias.

 

Dajme podvádzaniu červenú

Určite sa i vám občas stáva, keď so žiakmi píšete písomnú prácu, že si pripadáte viac ako dozorcovia než učitelia. Žiaci podvádzajú na písomkách, odpisujú domáce úlohy, šepkajú iným, vymýšľajú si niekedy až absurdné dôvody, prečo nejaké úlohy nesplnili, prečo nemohli prísť do školy a podobne. V školách sú podvody na dennom poriadku. Neberme to ako holý fakt. Takéto zmýšľanie by sme mali v hlavách študentov vyhubiť. Takéto množstvo najrozličnejších podvodov nemôže priniesť do škôl pocity šťastia. Ako teda vysvetliť žiakom, že len poctivá práca má pre človeka zmysel? Ako im vysvetliť, že ľudské snaženie prináša so sebou krásne pocity radosti a naplnenia? V rámci rozvíjania úvah na túto tému im môžete povedať napríklad aj toto:

Dnes sú deti často bombardované rozličnými tvrdeniami, že k úspechu sa dá prísť skratkou prakticky  v čomkoľvek. Napríklad, že sa pomocou zázračnej tabletky dá schudnúť za štrnásť dní dvadsať kilogramov, vďaka prevratnej učebnici sa naučia po anglicky za dva mesiace, vďaka nejakej SMS správe zbohatnú za pár minút tak, že už nikdy nebudú musieť nič robiť a podobne. Podstatou takýchto inzerátov a oznamov je hlavne to, že človek nemusí tvrdo pracovať, čakať a prinášať nejakú obeť. Pôsobením takýchto vplyvov sa mladí ľudia viac sústreďujú na spotrebu ako na produkciu niečoho hodnotného a na krátkodobé potešenia než na dlhodobé uspokojenia. O chvíľu prichádzajú na to, že život nefunguje tak, ako v televíznom seriáli. Neskôr prichádza pocit prázdnoty, nudy a často aj útek k rôznym závislostiam.
Z tohto všetkého vidíme, že nachádzanie cesty k pracovitosti je zároveň hľadaním cesty ku šťastiu. Myslím si, že je potrebné o tomto s deťmi hovoriť. Možno tak lepšie pochopia, že tým, že jednotka získaná za odpisovanie z ťaháka síce na chvíľku poteší, ale dlhodobý pocit uspokojenia neprinesie.

Čo ak naše deti nemajú pocity šťastia v škole aj kvôli tomu, že neprekonávajú sami seba a nedávajú do učenia celé svoje JA?  Čo ak práve kvôli častému podvádzaniu nezískavajú sebadôveru, pocit istoty, skutočný obdiv a zmysel v tom, čo robia?

 

Ak chceme, aby naši žiaci boli v živote skutočne šťastní, je načase, aby  sme aj v školách poukazovali na význam čestnosti a pracovitosti, ktoré predstavujú hodnoty, čo vedú k ľudskej radosti.