Terapia rozprávkou je vhodná pre deti v rôznom veku, s rôznymi problémami a starosťami. Zmyslom terapie je pomáhať s odstraňovaním úzkosti, strach, obavy, pomáha vyrovnať sa s problémami či zdravotnými ťažkosťami. Môže sa dotýkať nasledujúcich problémov:
- strachy a fóbie,
- rodina ( i nevlastná rodina),
- vzťahy v škole,
- šikana,
- vzťahy so súrodencami,
- týranie,
- drogy, alkohol,
- zlozvyky,
- choroby,
- vzhľad.
Terapia rozprávkou prebieha v troch fázach:
1.fáza: Zoznámenie sa s rozprávkou
V tejto fáze poviete dieťaťu, akú rozprávku budete spolu čítať, akého problému sa bude dej dotýkať. Môžete dieťaťu naznačiť, že hlavný hrdina bude mať podobný problém ako ono.
2. fáza: Emocionálne ponorenie
Ideálne je, keď sa dieťa v tejto fáze poriadne vžije do deja, keď prežíva intenzívne jednotlivé situácie.
3. fáza: Dieťa premýšľa o probléme
Po prečítaní rozprávky sa rozprávame s dieťaťom o rozprávke a motivujeme ho k tomu, aby porozprávalo o tom, ako hlavný hrdina vyriešil situáciu. Potom dieťa povie, ako by situáciu vyriešilo ono. Nenásilne sa môžeme tiež dieťaťa opýtať, či cíti, že ono a hrdina rozprávky majú niečo spoločné.
Samozrejme, nejaké zmeny v správaní nemôžeme očakávať po jednom prečítaní. Ideálne je, keď s dieťaťom týmto spôsobom pracujeme dlhšiu dobu a čítame s ním niekoľko podobných rozprávok.
Okrem rozprávok na takýto typ čítania môžeme použiť aj bájky alebo rôzne poučné príbehy. Ideálne je, keď v texte vystupujú ľudia alebo zvieratá, pretože deti sa s nimi ľahko identifikujú.
Základom tohto procesu je však dôvera medzi rodičom a dieťaťom. Len dieťa, ktoré sa cíti pri čítaní príjemne, ktoré dôveruje rodičovi, sa dokáže úplne uvoľniť a rozprávať o tom, čo ho napríklad trápi.
Samozrejme, ak sú problémy výraznejšie, najideálnejšie je navštíviť odborníkov-psychológov, ktorí vám najlepšie poradia, ako sa problémov zbaviť a ako by ste mali postupovať pri výchove či vzdelávaní svojich detí.
ZDROJ: en.benessere.com