Úvahy mojich žiakov na tému: Prišli nečakané „prázdniny“, učíme sa na diaľku (3. časť)

Ďalšie úvahy mojich žiakov.

V týchto dňoch si najviac uvedomujem to , že sa musia diať ohromné veci, aby aj v ľudských dušiach sa čosi pohlo. Musela vypuknúť pandémia, aby sme si uvedomili, čo by mali byť naše skutočné priority a vieme si vážiť jeden druhého. Našimi základnými prioritami sa opäť stáva rodina, keďže sme spolu takmer stále a taktiež si uvedomujeme, kto sú naši skutoční priatelia, kto nám naozaj chýba. Zdravie je teraz na prvom mieste, všetci sa strachujeme o to, aby sme zostali zdraví. Myslím si, že keď toto obdobie skončí, ľudia si budú viac vážiť ľudskú spoločnosť a budú k sebe úctivejší. Budeme si viac vážiť veci a činnosti, ktoré nás hnevali alebo nudili. Okrem toho máme veľa času pre seba, ktorý môžeme venovať veciam, ktoré sme odkladali, lebo sme na ne nemali čas .

Príroda sa opäť regeneruje a môže si od nás na chvíľu odpočinúť. Celá planéta sa akoby uzdravuje. A aj my si viac vážime tú prírodu. V týchto dňoch najviac ďakujem mojej rodine, že so mnou trávia čas a že ma rozveselia, keď mi je smutno za kamarátmi. Najviac túžim  po tom, aby to čo najrýchlejšie skončilo.To sa však nestane, keď ľudia nebudú rešpektovať karanténu. Som  rada, že ľudia sú väčšinou zodpovední a dodržujú ju. Je pekné vidieť, ako si zrazu všetci pomáhajú a záleží im na druhých.  Najsmutnejšie je však to, že naši starí rodičia to majú teraz naozaj veľmi ťažké a mali by sme im pomáhať najviac, ako vieme. Môžeme im pomôcť už len tým , že sa nebudeme vystavovať zbytočným rizikám nákazy a nenakazíme ani ich alebo im pôjdeme nakúpiť.

Chýba aj škola, hoci takáto forma učenia mi veľmi vyhovuje a páči sa mi ,ale to školské prostredie má svoj dôvod. Chýba mi aj tanec, hoci tancovať môžem aj doma, nie je to ako tancovanie s mojimi kamarátmi. Dúfam, že sa čoskoro vrátime do školy. Moje ponaučenie z tohto všetkého je, že naše plány sa môžu kedykoľvek zmeniť, a preto musíme byť pripravení na všetko a prijať veci také, aké sú.

Nela Bellušová 8. A trieda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Približne pred dvoma mesiacmi som sa prvýkrát dopočula o takzvanom corona výruse (odborne COVID-19). Najprv to vyzeralo len ako drsná, rýchlo sa šíriaca epidémia v Číne. No ako ľudia bez rozmýšľania naďalej cestovali a nedodržiavali pravidlá, tak sa epidémia časom zmenila na pandémiu. Ľudia sa neskoro spamätali a začali panikáriť. No môžem hrdo povedať, že Slovensko je v tomto dôsledné, ľudia dodržujú karanténu, a tak si myslím a dúfam, že tu situácia nebude až taká kritická, aká nastala v Taliansku. No poďme však ku výhodám:

  1. Toto (ne)vstávanie proste milujem?
  2. Planéta oddychuje, vody sa prečistili od odpadu, až si priam začínam myslieť, že zem nám chce dať druhú šancu.
  3. Ľudia si viac začali vážiť svoju prácu, teenageri školu a vzácny pohyb na vzduchu.

No a tu rovno nadviažem nevýhody.

  1. Veľmi mi chýbajú všetci moji najbližší, s ktorými som musela kvôli situacii prerušiť kontakt.
  2. Radšej by som chodila do normálnej školy, lebo táto škola cez internet je o dosť namáhavejšia na psychiku.
  3. Bojím sa o mojich milovaných starkých. Lebo myslím si, že teraz majú väčšiu pravdepodobnosť z úmrtia na infarkt ako na corona vírus. Médiá ich zahŕňajú panikou a chaosom a sú neuveriteľne nešťastní, že nemôžu byť s rodinou a ostali sami.

A tak som si aj vďaka tomu uvedomila, aký drahý a vzácny bol ten život pred tým, nech už bol akýkoľvek. Teraz je mojím veľkým želaním vrátiť sa naspäť, ale v zdravej miere tak, aby sa planéta nemusela znova začať brániť. Ďakujem za toto uvedomenie a za to, že starkí sú tu ešte so mnou. A taktiež ďakujem za telefóny, vďaka ktorým ich môžem kontaktovať. A prosím ľudí, aby už nerobili to, čo robili pred tým, a tak neničili a seba a svoje okolie. Obdivujem však mojich rodičov, lebo sú priamo v ohnisku deja, keďže sú obaja zdravotníci. A aj napriek namáhavej situácii to, ako tak zvládajú. A myslím, že nebudem sama, keď poviem, že starý život mi chýba. A je mi zvlášť ľúto cestovateľov, predsa len zrušili im všetky lety, no na druhej strane…. Pani učiteľka, všimli ste si tú čistú oblohu??

Miška Halušková 8.A trieda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Celý rok sme sa pripravovali na to, ako si napíšeme monitory, príjímačky a všetko, čo patrí k ukončeniu deviateho ročníka. Keď bolo treba, mávali sme nulté hodiny aj sedem hodín len,,aby sme sa stihli pripraviť  a čo najlepšie ich napísať.

Všetko sa náhle zmenilo z jedného dňa na druhý. Často som v televízore počúvala o koronavíruse , ako vypukol v Číne a postupne sa prenášal zo štátu na štát , mnohí ľudia, ktorí nedokázali proti vírusu bojova,ť podľahli. No, ja som len dúfala ,,že k nám na Slovensko nepríde,,no opak sa stal pravdou. Ľudia,,ktorí pracovali v zahraničí alebo tam boli na výlete spanikáril a čo najrýchlejšie sa vracali k rodine. Príznaky, týchto ľudí sa potvrdzovali a v televízore nám už hlásili prvých nakazených ľudí na Slovensku. Ako sa zvyšoval počet nakazených, prichádzali aj iné opatrenia. Prosili ľudí nech nevychádzajú z domovov, nech nenavštevujú veľké spoločnosti a len v najnutnejších prípadoch, aby vychádzali von s rúškom a s rukavicami. Ľudia začínali nakupovať vo veľkom, nakazených pribúdalo a vyhlásila sa štrnásťdňová karanténa. V priebehu tejto karantény sa zrušili aj monitory a termíny prijímacích skúšok sa oddiaľovali. V týchto dňoch som si veľmi veľa uvedomila, aké je zdravie dôležité a že si máme vážiť, či je to už jedlo alebo čokoľvek iné, čo máme k dispozícií. Teraz najviac túžim potom, aby sme sa čo najskôr vrátili do bežného života. Obdivujem zdravotníkov, doktorov a všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomáhajú ľuďom. Cez tieto ,,prázdniny“ trávim čas s rodinou rozprávaním sa o príjemných udalostiach mojich rodičov a starých rodičov, tiež robím veci, na ktoré som si čas nenašla. Uvedomila som si mnoho vecí počas tohto obdobia, ktoré prišlo a môžem len ďakovať za to ,že tu môžem deň čo deň byť spolu s rodinou.

Ako ponaučenie som si zobrala to, že za najdôležitejšiu vec v živote považujeme  zdravie, ktoré máme .

Lenka Máliková, 9.A trieda

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Nečakané prázdniny pre mňa začali skorej ako pre mojich spolužiakov. Keďže som bola týždeň doma a už som sa fakt tešila na mojich spoližiakov.Zistia som, že budú (Corona) prázdniny a nikto nevedel, dokedy budú trvať.

Na začiatku prázdnin som bola rada, že nebudeme v škole, no po týždni to ma to omrzelo a zistila som, že sa nedokážem sústrediť na učenie tak ako v škole, keď nám učitelia vysvetľujú nové učivo. Vždy sme túžili učiť sa z domu a nechodiť do školy, no teraz som zistila, že v škole je to úplne iné ako doma. V škole mám spolužiakov, s ktorými sa môžem cez prestávky rozprávať a tento rok zvlášť, keď sme cela teda posledný rok spolu. A možno už ani spolu nebudeme. Výhody nečakaných prázdnin nie sú vôbec výhody, lebo musíme ostávať doma a nemôžeme byť s kamarátmi. V týchto dňoch som si asi najviac uvedomila hodnoty ľudí, ktorí sú okolo nás. V týchto dňoch najviac túžim, aby bolo všetko tak ako predtým a písala túto úvahu v škole do zošita spolu s mojimi spolužiakmi. Teraz najviac ďakujem, že je celá moja rodina, kamaráti  v poriadku. Obdivujem hlavne lekárov, sestričky, ktorí sa starajú o nakazených ľudí. No tiež si vážim predavačky a ľudí, ktorí majú prácu, kde sa stetávajú s ľuďmi. No za tieto prázdniny som si veľa uvedomila ako napríklad: Aké ťažké musí byť pre učiteľov posielať úlohy každému jednému žiakovi. Akí sú niektorí ľudia ochotní a šijú pre ľudí rúška, aby čo najskôr skončila táto téma Corona.

Ponaučenie z tohto obdobia si beriem také, že netreba nám zbytočne veľa vecí, ktoré ani nevyžívame a mali by sme si viac vážiť planétu. Beriem to tak, že nám dala planéta pocítiť, ako sa k nej škaredo správame a keď sme jej nevedeli pomôcť mi ľudia musela si pomôcť sama. Napríklad to Benátok sa vrátili delfíny a myslím si, že keby táto situácia nenastala, tak by sa tam nikdy nevyčistila voda a neprišli by tam delfíny .

Katka Koštialová, 9.A trieda